Zmiany w prawie budowlanym od 2021 roku – czego możemy się spodziewać?

Już od wielu lat wytyczne Unii Europejskiej są jasne. Budownictwo w krajach członkowskich powinno być coraz bardziej energooszczędne i ekologiczne. Stawia się ogromny nacisk na odnawialne źródła energii.
Z tego też powodu również prawo budowlane w naszym kraju zmienia się i pojawiają się zaostrzenia przepisów. Kolejne zmiany planowane są na 2021 rok. Z czym będą się wiązały? Przekonajmy się.

Czego dotyczyć będą zmiany w prawie budowlanym?

Zmiany, które wejdą w życie 1 stycznia 2021 roku podyktowane są nową dyrektywą Unii Europejskiej dotyczącą charakterystyki energetycznej budynków, która powstała w 2010 roku oraz pakietem ustaw klimatycznych. Obydwa dokumenty mają na celu zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych, również przez rozwiązania dotyczące ogrzewania budynków mieszkalnych.
Dlatego też, w polskim prawie dojdzie do zmian na trzech płaszczyznach. Dotyczą one:
ograniczenia zapotrzebowania budynków na energię elektryczną, zmniejszenia współczynnika przewodzenia ciepła przegród zewnętrznych i innych elementów konstrukcyjnych oraz modernizacji kotłów grzewczych.
Nowe wytyczne zawarte w Warunkach Technicznych (WT 2021) dotyczące tych współczynników są dość restrykcyjne. W przypadku współczynników zużycia energii będzie on określany indywidualnie dla każdego rodzaju budynku, zaś współczynnik przewodzenia ciepła ścian zewnętrznych ma osiągnąć rekordowo niski poziom 0,2 W/m²K.

Co to oznacza w praktyce?

Kolejne obniżenie współczynnika zużycia energii sprawi, że tradycyjne kotły węglowe, olejowe, a nawet gazowe nie będą w stanie sprostać aktualnym zasadom. Dlatego też planując budowę domu konieczne będzie postawienie na urządzenia korzystające z energii odnawialnej. W praktyce oznacza to konieczność uwzględnienia w projekcie domu instalacji fotowoltaicznej. Jej posiadanie pozwala bowiem na obniżenie wartości wskaźnika EP (czyli elektrycznej energii pierwotnej) do wymaganej nowymi przepisami wielkości.
Panele fotowoltaiczne będą mogły stanowić wsparcie dla pomp ciepła, kotłów gazowych lub nowoczesnych kotłów elektromagnetycznych. Projektując i budując domy w 2021 roku musimy pamiętać o tym, że większy jest udział energii odnawialnej, tym łatwiej uzyskać wskaźniki wymagane przez WT 2021. Warto więc zadbać o to, by korzystać z nowoczesnych i wydajnych rozwiązań.

Podsumowanie

Podsumowując, zmiany w prawie budowlanym od 2021 roku mogą wydawać się restrykcyjne i sprawić, że początkowy koszt inwestycji będzie większy. Nie oznacza to jednak, że zaostrzenie przepisów jest błędem. Warto pamiętać, że inwestując w nowoczesne technologie pozwalające korzystać z energii odnawialnej nie tylko przyczyniamy się do zmniejszenia problemu smogu i zanieczyszczenia środowiska, ale również możemy sporo zaoszczędzić. W dłuższej perspektywie czasu zmiany w prawie budowlanym mogą więc okazać się dla nas opłacalne. Co więcej, liczyć można, że zarówno rząd, jak i samorządy zaczną wprowadzać programy, które pozwolą zmniejszyć koszty związane z zakupem nowoczesnych technologii.

Skorzystaj z fachowej pomocy!

Nasz zespół pomoże Ci w doborze odpowiedniej instalacji fotowoltaicznej!
Facebook
Twitter
WhatsApp