Program “Czyste powietrze 2021” – jakie zmiany wprowadzono?

Zmiany w systemach ogrzewania oraz wytwarzania energii zarówno w przypadku przedsiębiorstw, jak i gospodarstw prywatnych mają ogromne znaczenie. Przyczyniają się bowiem do ograniczenia problemu smogu.
Nic więc dziwnego, że zarówno Unia Europejska, jak i nasz kraj robią wszystko, by zachęcić ludzi do montażu nowych technologii oraz ułatwić im dostępność tego typu inwestycji. Jedną z inicjatyw jest program “Czyste powietrze”, w którym niedawno zaszły pewne, korzystne dla nas zmiany.

Co warto wiedzieć o programie “Czyste Powietrze”?

“Czyste Powietrze” to program, który wystartował w 2018 roku. Jego celem jest ograniczenie emisji szkodliwych pyłów do atmosfery dzięki termomodernizacji domów jednorodzinnych. Osoby korzystające z programu mogą przeprowadzić wiele prac remontowych, które mają na celu unowocześnienie budynków mieszkalnych. Wśród nich wymienić możemy między innymi docieplenie domów, wymiany stolarki zewnętrznej oraz pieca grzewczego. To jednak nie wszystko. W ramach programu możemy również zainstalować na dachu swojego domu panele fotowoltaiczne do 50 kW mocy.

Co się zmieniło?

Od niedawna, a dokładniej od 21.10. 2020 roku ruszył nabór wniosków do kolejnej edycji programu “Czyste powietrze”. Warto wziąć w nim udział i powalczyć o dofinansowanie. Zwiększono bowiem jego wysokość. Obecnie osoby, które zdecydują się na złożenie wniosku i otrzymają pozytywną decyzję mogą do 32 tys. zł dotacji i dodatkowe 5 tys. jeśli zainwestuje się w instalacją fotowoltaiczną. Kwota dotacji zostaje bowiem zwiększona. Możemy więc domyślać się, że zainteresowanie udziałem w programie będzie naprawdę spore.

Kto może liczyć na podwyższone dofinansowanie?

Mówiąc o tym programie dofinansowań warto wspomnieć, że jest on obecnie skierowany do osób mniej zamożnych, które nie mogłyby pozwolić sobie na zakup nowoczesnych systemów fotowoltaicznych z własnej kieszeni.
To właśnie one mogą liczyć na wyższe kwoty dofinansowań. Kryteria są jasne. Dochód na osobę w rodzinie nie może przekraczać 1,4 tys. zł w gospodarstwie wieloosobowym oraz 1960 zł w przypadku dochodu w gospodarstwie jednoosobowym.
Warto wspomnieć o tym, że wiąże się to z koniecznością dołączenia do wniosku zaświadczenia o wysokości przeciętnego miesięcznego dochodu przypadającego na jednego członka gospodarstwa domowego.

 

Podsumowując, nowoczesne technologie takie jak fotowoltaika stają się dostępne nie tylko dla osób zamożnych czy przedsiębiorców. Obecnie większość z nas poważnie zastanowić może się nad nowymi rozwiązaniami, dzięki którym mogą nie tylko cieszyć się ekologiczną energią, ale również w dłuższej perspektywie zyskać naprawdę sporo.

Spot promujący:

Facebook
Twitter
WhatsApp