Mój Prąd i inne programy dofinansowujące – co czeka nas w 2021 roku?

Z roku na rok rośnie liczba osób zainteresowanym instalacjami fotowoltaicznymi. Nie ma w tym nic dziwnego. To opłacalna inwestycja, która dodatkowo pozwala cieszyć się czystą, ekologiczną energią.
Nie bez znaczenie jest również fakt, że chcąc zainstalować panele fotowoltaiczne na swoim domu możemy skorzystać z licznych dofinansowań. Dzięki temu koszty instalacji nie stanowią aż tak dużego obciążenia. Czy jednak nadal będzie to możliwe w nadchodzącym roku? Przekonajmy się.

Rządowy program “Mój Prąd” cieszy się ogromnym zainteresowaniem

Nie da się ukryć, że mimo trudnej sytuacji związanej z epidemią koronawirusa Polacy wciąż aktywnie inwestują w nowoczesne technologie i chętnie wykorzystują rządowe dotacje. Przykładem jest program “Mój Prąd”, który cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Na dotacje został przeznaczony aż 1 mld złotych a program miał działać do końca 2020 roku. Wszystko wskazuje jednak na to, że środków nie starczy do końca bieżącego roku. Obecnie bowiem pojawia się nawet tysiąc wniosków o dofinansowanie dziennie. Jeśli więc chcemy skorzystać z tego programu – warto działać jak najszybciej.

Kończą się również inne programy dofinansowań

Kolejną smutną wiadomością dla osób, które chcą zdecydować się na montaż fotowoltaiki i skorzystać z dofinansowań jest fakt, że w roku 2020 kończą się również inne programy wspierające ekologiczne technologie.
Mowa tu nie tylko o wspomnianym już programie “Mój prąd”, ale również o takich możliwościach jak Regionalne Programy Operacyjne dla województw, Programy Rozwoju Obszarów Wiejskich czy program Prosument. Na szczęście, wciąż możemy składać wnioski w ramach projektu “Czyste Powietrze”, w którym to zwiększono kwoty dofinansowań.

Czy to koniec wsparcia dla fotowoltaiki?

To pytanie zadaje sobie wiele osób, które nie zdążyły skorzystać z działających w naszym kraju programów. Na szczęście, nie ma powodu do niepokoju. Polski rząd zapewnia, że nie zrezygnuje z pomocy w rozwoju nowoczesnych, ekologicznych rozwiązań.
W przypadku programu “Mój Prąd” nowe zasady udzielania wsparcia dla osób zainteresowanych fotowoltaiką mają zostać opracowane w pierwszym kwartale 2021 roku.

Polski rząd chce kontynuować wsparcie dla osób chcących zainstalować fotowoltaikę. Pod uwagę brane są nie tylko dotacje, ale również inne formy pomocy takie jak nisko oprocentowane lub bezzwrotne pożyczki. Pojawiają się również pomysły na to by programami objąć również solarne ładowarki samochodowe.

Warto wspomnieć również o tym, że Unia Europejska również zamierza kontynować wsparcie dla ekologicznych technologii. Do Polski ma trafić aż 124 mld euro dotacji bezpośrednich oraz ok. 46 mld w pożyczkach. Kwota ta przeznaczona jest na wspieranie Odnawialnych Źródeł Energii, wciąż jednak nie wiadomo ile z tej kwoty dokładnie przeznaczone będzie na fotowoltaikę.

Wprowadzono również nowelizację ustawy o OZE, w ramach której pojawiły się zapisy ograniczające obowiązek posiadania koncesji dla firm wykonujących swoją działalność w zakresie małych instalacji fotowoltaicznych oraz wydłużenie terminu obowiązywania prosumenckiego systemu opustów do 30 czerwca 2045 roku.

Jak widać, programy dofinansowujące instalacje fotowoltaiczne odniosły swój sukces i cieszyły się sporym zainteresowaniem. Pomogły wielu osobom cieszyć się ekologiczną i co najważniejsze, również tanią energię. Dlatego też możemy mieć pewność, że w 2021 roku programy wspierające OZE będą kontynuowane.

Facebook
Twitter
WhatsApp