Fotowoltaika – czy to się opłaca?

Panele fotowoltaiczne to jedno z bardziej skutecznych rozwiązań w walce z globalnym ociepleniem oraz zanieczyszczeniem środowiska. Nie da się jednak ukryć, że większość z nas decydując się na ich montaż nie bierze pod uwagę wyłącznie tych czynników. O wiele bardziej zwracamy uwagę na opłacalność montażu instalacji fotowoltaicznej.
Czy jest to więc rozwiązanie, dzięki któremu możemy zyskać? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

doradztwo_fotowoltaika

Panele fotowoltaiczne to sprawdzone rozwiązanie

Większość z nas uważa, że panele fotowoltaiczne to stosunkowo nowoczesna technologia, która może okazać się zawodna. Z tego względu obawiają się ponoszenia kosztów związanych z jej zakupem. Jak się okazuje, całkowicie niepotrzebnie. Musimy bowiem mieć świadomość, że panele fotowoltaiczne to technologia znana i wykorzystywana od ponad kilkudziesięciu lat. Swoja niezawodność potwierdziła nawet podczas lotów kosmicznych. Dodatkowo, te same rozwiązania wykorzystuje się od lat na farmach fotowoltaicznych. To wielomilionowe inwestycje, które przynoszą zyski. Nikt nie zaryzykowałby przeznaczania takich środków, na zawodne, nieskuteczne technologie.

Postęp technologiczny oznacza niższe ceny

Mówiąc o opłacalności fotowoltaiki nie sposób nie wspomnieć również o postępie technologicznym. Dzięki niemu cena produkcji paneli fotowoltaicznych stale się obniża. Co więcej, wydajność ogniw wzrasta, dzięki czemu mogą one nam posłużyć przez dłuższy czas. Warto również wspomnieć o rosnących cenach energii elektrycznej, które sprawiają, że posiadanie własnych jej źródeł jest zwyczajnie korzystne dla naszych finansów.

Fotowoltaika sposobem na zwiększenie wartości nieruchomości

Opłacalność instalacji fotowoltaicznych to nie tylko pieniądze, które zostają w naszej kieszeni każdego miesiąca. Wybór tej metody pozyskiwania energii może bowiem podnieść również wartość naszego domu. Chcąc sprzedać go w przyszłości uzyskamy znacznie wyższą cenę niż za nieruchomość nie posiadającą fotowoltaiki.
Ile możemy zyskać? Wszystko zależy oczywiście od tego, ile lat ma instalacja fotowoltaiczna znajdująca się na dachu naszego budynku. Niemniej jednak oszacować możemy, że do ceny nieruchomości możemy doliczyć nawet 70-80 procent kosztu zakupu instalacji fotowoltaicznej – inwestycja ta zwraca nam się więc w znaczącej części. Dzieje się tak ze względu na żywotność paneli fotowoltaicznych, które z upływem lat nie tracą na wartości. Wynika to z długiej ich żywotności, która wynosi nawet do 25 lat.

Dlaczego warto zostać prosumentem?

Osoby, którym zależy na zwiększeniu opłacalności instalacji fotowoltaicznej powinny ubiegać się o otrzymanie statusu prosumenta. Czym jest prosument? Mówiąc najprościej posiadając ten status jesteśmy nie tylko odbiorcą, ale również producentem prądu. W takim przypadku, jako wytwórcy prądu wysyłamy jego nadwyżki do jednej z firm zajmujących się dystrybucją energii. Korzystamy z nich natomiast w sytuacji, w której panele fotowoltaiczne nie działają (a więc np. w nocy), lub mają ograniczoną możliwość wytwarzania energii (zimowe, krótkie dni).
Rozwiązanie takie jest bardzo opłacalne, ponieważ w praktyce oznacza dla właścicieli nieruchomości jedynie konieczność ponoszenia stałych opłat takich jak opłata jakościowa, przejściowa i handlowa. Ich wysokość oszacować możemy na ok 160 złotych rocznie.

 

Podsumowując, panele fotowoltaiczne to rozwiązanie nie tylko ekologiczne, ale również opłacalne. Oczywiście, koszt zakupu i montażu instalacji może wydawać się wysoki, niemniej jednak już w przeciągu kilku – kilkunastu lat możemy go całkowicie odzyskać dzięki ponoszonym przez nas oszczędnościom. Co więcej, dzięki programom dofinansowania możemy zmniejszyć ponoszone przez nas wydatki, a tym samym uczynić instalację jeszcze bardziej opłacalną.

Bezpłatna wycena

Skorzystaj z bezpłatnej wyceny instalacji fotowoltaicznej! Nasz zespół przedstawi Ci szczegółowy plan inwestycji.

Kalkulator i wycena
Facebook
Twitter
WhatsApp