Mój Prąd – trzecia edycja programu. Co warto o niej wiedzieć?

Rządowy program „Mój Prąd” już od kilku lat cieszy się sporą popularnością. Program, mający na celu wspieranie ekologicznych źródeł energii pozwolił wielu polskim rodzinom dokonać inwestycji w panele fotowoltaiczne i instalacje PV bez obaw o stan domowych finansów.
Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się, czy i kiedy wystartuje trzecia edycja tego programu. Dla wszystkich nich mamy bardzo dobrą wiadomość.

Znana jest już bowiem planowana data rozpoczęcia kolejnego naboru wniosków o dofinansowanie. Resort klimatu i środowiska zapowiedział start zapisów na 1 lipca 2021 r. 

Zrobiono to w odpowiedzi na zapytanie posłanki Agnieszki Pomaski, która to zwróciła się z zapytaniem o kontynuację programu w ramach interpelacji.

Jak będzie wyglądała trzecia edycja programu?

Obecnie prace nad rozpoczęciem trzeciej edycji programu wciąż trwają. Choć data 1 lipca 2021 r. została podana do wiadomości publicznej może okazać się, że termin rozpoczęcia naboru wniosków lekko się przesunie. Niemniej jednak osoby, które są zainteresowane skorzystaniem z dofinansowania powinny uważnie śledzić komunikaty rządu.

Wciąż nie wiadomo jeszcze, czy osoby, które dokonały inwestycji w czasie pomiędzy drugą a trzecią edycją programu będą mogły ubiegać się o dotację, niemniej jednak jest taka szansa.
Warto również wspomnieć o tym, że w związku z trwającą wciąż pandemią wnioski osób zainteresowanych będą przyjmowane online. W tym celu osoby zainteresowane rządową pomocą będą musiały zalogować się na portalu gov.pl, przy użyciu profilu zaufanego lub e-dowodu.

Na co można liczyć w trzeciej edycji programu “Mój Prąd”?

W poprzednich dwóch edycjach programu wsparcie wiązało się z dotacją połowy kosztów kwalifikowanych związanych z inwestycją. Nie mogło być jednak większe niż 5 tysięcy złotych. Obejmowało dofinansowanie dla instalacji PV o mocy 2-10 kW. 

Program obejmował inwestycje realizowane przez osoby fizyczne, które chciały zainstalować w swoich domach panele fotowoltaiczne pozwalające na wytwarzanie energii elektrycznej na własny użytek. 

Celem programu jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych na terenie Rzeczpospolitej Polskiej a więc rozwój energetyki odnawialnej i prosumenckiej. W tym miejscu warto wspomnieć, że w poprzednich dwóch edycjach wypłacono ponad 127 tys. dotacji na łączną kwotę ponad 637,5 mln zł.

Do kogo skierowana będzie trzecia edycja rządowego wsparcia?

Podobnie jak w przypadku poprzednich edycji również w trzeciej formą wsparcia ma być dotacja dla osób montujących fotowoltaikę po 30 stycznia 2021 roku.

Wszystko wskazuje jednak na to, że poza instalacjami PV dofinansowywane będą również inne formy nowoczesnej energii

Rząd zamierza kłaść szczególny nacisk na rozwiązania, dzięki którym gospodarstwa domowe będą efektywniej zarządzać energią w swoim domu. Mowa tu między innymi o punktach ładowania, inteligentnych systemach zarządzania energią czy magazynach ciepła. Dzięki temu rozwiązania wdrażane w polskich gospodarstwach domowych będą jeszcze nowocześniejsze i bardziej efektywne.

 

Skorzystaj z fachowej pomocy!

Nasz zespół pomoże Ci w doborze odpowiedniej instalacji fotowoltaicznej!
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.