Oszustwa firm fotowoltaicznych – sprawdź na co uważać i w jaki sposób się chronić

Podejmując decyzję o montażu instalacji fotowoltaicznej mamy nadzieję, że wszystko przebiegnie sprawnie a same panele okażą się inwestycją, która będzie działać bez zarzutu i zwróci się w niedługim czasie.
Jeśli wybierzemy dobrą firmę korzystającą z wysokiej jakości paneli – tak będzie. Niestety, poszukując firmy, której powierzymy nasze pieniądze warto być czujnym. Nie brakuje bowiem nieuczciwych graczy, którzy tylko czekają na nieuwagę swoich klientów. Poniżej przedstawiamy najczęstsze oszustwa film fotowoltaicznych oraz podpowiadamy jak skutecznie się przed nimi bronić.

Import podrobionych paneli

Jednym z częstych oszustw, na które możemy się natknąć jest sprzedaż paneli fotowoltaicznych pod szyldem dystrybucji produktów znanych i cenionych firm. Przedstawiciele często zapewniają, że mamy do czynienia z oryginalnymi produktami najwyższej jakości, które wyróżnia doskonała efektywność działania.
W rzeczywistości jednak firma handluje podróbkami wykonanymi z komponentów znacznie niższej jakości. Jeśli więc cena paneli jest podejrzanie niska nie wahajmy się sprawdzić uczciwości sprzedawcy. W jaki sposób to zrobić? To bardzo proste – wystarczy jedynie poprosić firmę o przedstawienie dokumentów potwierdzających uprawnienia do dystrybucji danych paneli.

Używane panele fotowoltaiczne

To kolejny problem, na który możemy się natknąć. Część firm opiera swoją działalność na skupowaniu paneli fotowoltaicznych, które powinny trafić do recyklingu. Następnie panele takie są zaopatrywane w podrobione etykiety i sprzedawane jako pełnowartościowy, nowy produkt. Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że nie są one w stanie działać efektywnie, wskutek czego tracimy dziesiątki tysięcy złotych.
Jak się przed tym uchronić? Sprawdźmy montowane na naszym dachu panele, jeśli noszą jakiekolwiek ślady użytkowania lub posiadają uszkodzenia mechaniczne – powinniśmy być czujni i skonfrontować się z firmą wykonującą instalację.

Bez doświadczenia i uprawnień

Problemy mogą pojawić się nie tylko w przypadku zakupu paneli fotowoltaicznych, ale również ich montażu. Wiele firm przekonuje, że zatrudniają doświadczonych, wykwalifikowanych fachowców, którzy posiadają niezbędne uprawnienia. Tymczasem instalacje wykonywane są przez osoby, które nie posiadają odpowiedniej wiedzy (zarówno praktycznej, jak i teoretycznej). To poważny problem i niebezpieczeństwo. Fotowoltaika musi być bowiem montowana zgodnie z obowiązującymi normami bezpieczeństwa – budowlanymi i przeciwpożarowymi. Zaniedbania i błędy to nie tylko niższa efektywność fotowoltaiki, ale również ryzyko pożaru.
Dlatego też poszukując firmy fotowoltaicznej warto sprawdzić jakimi opiniami się cieszy oraz upewnić się, że pracownicy posiadają uprawnienia do wykonywania swojego zawodu.

Oszustwa związane z programami dotacji

Istnieje jeszcze jedno zagrożenie, na które warto zwrócić uwagę, choć nie dotyczy ono bezpośrednio firm zajmujących się fotowoltaiką. Jakiś czas temu zaczęły pojawiać się niepokojące doniesienia, informujące o tym, że do osób, które zainteresowane są czystą energią zgłaszały się osoby podające się za pracowników NFOŚiGW obiecując pomoc w uzyskaniu dofinansowania z jednego z programów.
Na poczet pomocy pobierano nierzadko wysokie zaliczki, po czym przedstawiciel znikał jak kamień w wodę. Pojawiły się również strony internetowe, których celem było wyłudzenie danych osobowych pod przykrywką pomocy w otrzymaniu dostawcy.
Pamiętajmy więc, że obecnie większość dobrych firm zajmujących się fotowoltaiką pomaga w formalnościach swoim klientom nie biorąc za to dodatkowych pieniędzy.

W jaki sposób skutecznie bronić się przed oszustwami?

Podejmując decyzję o zakupie fotowoltaiki musimy być czujni. Istnieje kilka sygnałów, które powinny nas zaniepokoić. Wśród nich wymienić możemy:

  • podejrzanie niską cenę,
  • brak przedstawiania uprawnień,
  • negatywne opinie w sieci,
  • utrudniony kontakt,
  • brak dokumentacji.

 

Warto również wiedzieć co zrobić, by sprawdzić, czy firma, której chcemy zlecić montaż fotowoltaiki jest godna zaufania a jej panele godne naszej uwagi.
Przede wszystkim warto poprosić o potwierdzenie dystrybucji paneli, na które się zdecydowaliśmy – jeśli go nie otrzymamy może oznaczać to, że firma handluje podrobionymi panelami lub są one używane.
Poza tym sprawdzajmy opinie jakimi cieszy się dany wykonawca w sieci. Jeśli znajdziemy ostrzeżenia przed daną firmą, nie warto ryzykować.
Nigdy też nie płaćmy z góry za całość inwestycji oraz sprawdzajmy referencje danej firmy. W dzisiejszych czasach te z nich, które nie mają nic do ukrycia chętnie dzielą się wcześniejszymi realizacjami, choćby poprzez swoją stronę internetową.

Skorzystaj z fachowej pomocy!

Nasz zespół pomoże Ci w doborze odpowiedniej instalacji fotowoltaicznej!

Podsumowanie

Podsumowując, zakup instalacji fotowoltaicznej to dobra inwestycja, która pozwoli nam nie tylko zminimalizować rachunki za energię elektryczną ale również zatroszczyć się o środowisko naturalne. Będzie tak jednak jedynie wówczas gdy postawimy na firmę sprzedającą wysokiej jakości panele i oferującą uczciwe usługi. Nie bójmy się więc być czujni i dokładnie sprawdzić przedsiębiorstwo, któremu chcemy zaufać. Pomoże nam to uniknąć wielu rozczarowań i zyskać pewność, że instalacja będzie efektywna, solidna i trwała.

Facebook
Twitter
WhatsApp